nowe-logo-ostrow

I Szachowe Mistrzostwa Polski do lat 6 w Łazach srebro Weroniki!!

Opublikowano: 24 czerwiec 2014

6-letnia Weronika Dudzińska wywalczyła srebrny medal podczas rozgrywanych w dniach 20-22 czerwca I Szachowych Mistrzostwach Polski do lat 6 w Łazach niedaleko Mielna. Jest to pierwszy dla Ostrowa medal imprezy mistrzowskiej dla dziewcząt od ponad 16 lat, kiedy to obecna mistrzyni FIDE i reprezentantka I-ligowego Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego, Milena Magnucka, zdobyła III miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży do lat 14.

Weronika uczęszcza jeszcze obecnie do Przedszkola nr 7 „Bratek” (naukę szachów prowadzi tam Centrum Szachowe „Skoczek”), a we wrześniu wstąpi już w mury Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie – do klasy 6-latków. Na Mistrzostwach Polski reprezentowała ona barwy Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego. Przygotowując się do turnieju uczęszczała też na zajęcia prowadzone w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie od tego roku również mogą doskonalić swoje umiejętności młodzi ostrowscy szachiści.

Idea rozegrania zawodów wyszła ze strony Komisji Sportu Powszechnego PZSzach, odpowiadającej m. in. za szachy szkolne. Na zlecenie związku turniej zorganizował Akademicki Klub Szachowy Hetman-Politechnika Koszalińska, z kierownikiem Marianem Kanarkiem na czele, prezesem Zachodniopomorskiego Związku Szachowego.

Dotychczas najmłodszym przedziałem wiekowym, w którym rozgrywano turnieje na szczeblu krajowym pod egidą PZSzach, były Mistrzostwa Polski Przedszkolaków do lat 7, przemianowane od tego roku, w związku z reformą szkolnictwa (dzieci zaczynają już bowiem chodzić do szkoły w wieku 6, a nie 7 lat), na Ogólnopolskie Mistrzostwa Najmłodszych w Szachach do lat 7 (Poronin, 29-30.04.2014).

Jeżeli chodzi o wyniki sportowe, to czołówka poszczególnych grup wyglądała następująco:

Dziewczęta: 1. Julia Dallemura (MUKS Stoczek 45 Białystok) – 8 p. z 10, 2. (ex aequo) Weronika Dudzińska (OTSz Ostrów Wielkopolski) i Kinga Matuszewska (ŁKS „Szach-Centrum” Łódź) – po 7,5, 4. Joanna Bandyk (SP 4 im. dr. E. Kowalczyka Lipnica Wielka) – 7, 5. Weronika Śliwicka (UKS OPP Toruń), 6. Anna Czarniecka (KSz Javena Hańcza Suwałki) – po 6.

Chłopcy: 1. Miłosz Murawski (Wiatrak Bydgoszcz) – 8 p. z 9, 2. Maciej Wolak (KKSz Kraków), 3. Wojciech Borowik (Lublin) – po 7,  4. Mikołaj Szychulec (MKS Agros Chełm), 5. Bartosz Kozłowski (Przedszkole nr 287 Warszawa) – po 6 oraz 6. Olgierd Tadych (KS Korona Zakrzewo) – 5,5.

Szczegółowe wyniki opublikowano na stronie ChessArbitra – www.chessarbiter.com.

Dla mniej zorientowanych w temacie warto wspomnieć, iż w samym Polskim Związku Szachowym istnieje pewna odmienność poglądów na to, w jakim wieku powinno się zaczynać rywalizację wśród najmłodszych i czy turniejom tym nadawać rangę mistrzostw kraju. Z tego też wynika późniejsza różnica w nazewnictwie, np. do lat 8 rozgrywany jest Puchar Polski.

Mówi Marian Kanarek, kierownik MP do lat 6, prezes Zachodniopomorskiego Związku Szachowego:

Uważam, że warto organizować Mistrzostwa dla 6-latków. W ślad za decyzjami Ministerstwa Edukacji powinny one nazywać się ponownie Mistrzostwami Przedszkolaków. Zakaz szkolenia w przedszkolach państwowych w roku 2013 spowodował niepowetowane straty, a i tak frekwencja nie była zła. Odpuszczenie Mistrzostw spowoduje przyznanie racji tym, którzy negują szkolenie dzieci w tym wieku. Jak w każdym sporcie: trzeba wyszkolić 100-150 przedszkolaków, aby trwale na rynku pojawił się jeden „aktywny” szachista w wieku powyżej 12 lat. Świat ucieka do przodu – szachy nie powinny się uwsteczniać...

Oceny przebiegu turnieju dokonał główny arbiter zawodów, Tomasz Kamieniecki, sędzia klasy państwowej:

Mistrzostwa Polski do lat 6 po raz pierwszy zadebiutowały wśród imprez szachowych dla najmłodszych adeptów królewskiej gry. Na starcie gościliśmy zawodników z wielu rejonów Polski, których nie odstraszyła nawet całodzienna podróż w nadmorskie strony Łaz (...)Poziom turnieju był zróżnicowany, choć u każdego z zawodników dało się zauważyć styczność z treningiem szachowym pod okiem trenerskim. Wynika to z faktu rozgrywania szerokiego wachlarza debiutów szachowych, a także natychmiastowego wyłapywanie niepoprawnych ruchów wykonywanych podczas partii. Z każdą rozgrywaną partią dzieci wykorzystywały zdobywane na bieżąco doświadczenie i radowały rodziców z coraz to dłuższej gry. Udział w tych rozgrywkach na pewno zaprocentuje podczas kolejnych turniejów szachowych, w których Przedszkolaki będą uczestniczyć.

Fotorelacja w czerwcowym numerze "Panoramy Szachowej".

Dodał: Skoczek

Napisz komentarz

0
terms and conditions.

Komentarze