nowe-logo-ostrow

II Gorzycki Festiwal Szachowy w blasku OTSz-u - Relacja

Opublikowano: 28 styczeń 2016

W dniach 22-24 stycznia 2016 roku odbyła się druga edycja Gorzyckiego Festiwalu Szachowego. W tym roku podobnie jak w poprzednim organizatorzy turnieju którym był Gorzycki Klub Sportowy stanął na wysokości zadania i przygotował "wspaniałe trzydniowe święto szachów znakomicie wplecione w ferie zimowe". Udział w nim wzięło grono zawodników z terenu południowej wielkopolski jak i gości z najodleglejszych zakątków województwa wielkopolskiego. Licznie zagrali też zawodnicy Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego, którzy zdominowali imprezę zajmując w każdym z trzech dni festiwalu czołowe lokaty. Zwieńczeniem tego był złoty medal w klasyfikacji drużynowej podczas turnieju głównego. W dalszej części zapraszamy do zapoznania się z kompletem wyników II Gorzyckiego Festiwalu Szachowego.

II GFS otsz

W piątek 22 stycznia odbył się konkurs wiedzy o szachach, w którym trzeba było odpowiedzieć na pytania z historii świata szachów jak i biężacych wydarzeń. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka w której zwyciężył zawodnik Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego, redaktor naczelny czasopisma "Mat" Paweł Dudziński, który pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę Roberta Adamka z Poznania. Po zakończeniu pierwszego konkursu odbył się kolejny w którym rozwiązywano zadania szachowe. Wygrał zawodnik OTSz-u Maciej Chmielarz, który w dogrywce pokonał Roberta Adamka i Krzysztofa Markiewicza z Pleszewa. Następnie rozegrano turniej szachów błyskawicznych (11 rund, P'5) w którym zawodnicy naszego klubu zajęli pięć czołowych miejsc. Zwyciężył z kompletem punktów Piotr Dudziński, który wyprzedził o punkt Adama Perę i trzy punkty Pawła Dudzińskiego. Na kolejnym miejscu z 7,5pkt był Jakub Rosik a piąte miejsce z 7 punktami zajął Maciej Chmielarz.

II GFS blitz

W sobotę 23 stycznia odbył się turniej "Młode talenty" dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum, który zgromadził na starcie 55 szachistów. Rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim 15 minut na zawodnika. Zwyciężyła Marika Kostecka (WSUS-Lech Poznań) która zgromadziła na swoim koncie 6 punktów i dodatkowym wartościowaniem wyprzedziła zawodnika Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego Nikodema Pabiszczaka oraz Krzysztofa Markiewicza (Orły Pleszew). Wśród nagrodzonych była także Wiktoria Dudzińska sklasyfikowana z dorobkiem 3 punktów na drugim miejscu w kategorii przedszkolaków.

II GFS mt2

W niedzielę 24 stycznia odbył się Turniej Główny (9 rund, P'15) który był jednocześnie turniejem zgłoszonym do FIDE z oceną rankingową dla szachów szybkich. Zwyciężył rezultatem 8,5 pkt Piotr Dudziński (OTSz Ostrów) który wyprzedził o pół punktu Marcina Steczka (TS-R Hetman Konin) i Dawida Niekrasia (UKS KSM Tęcza Kościan) - 6,5 pkt. W dodatkowych klasyfikacjach nagrodzono również wielu reprezentantów Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego i zawodników z Ostrowa Wielkopolskiego. Najlepszym zawodnikiem w kategorii 70+ był Jerzy Mirski (5pkt) który wyprzedził innego Ostrowianina Kazimierza Winiarskiego (4,5pkt). Wśród zawodników bez kategorii zwyciężył Karol Grzesiek (4,5pkt) przed Stanisławem Pabiszczakiem (4,5pkt) i Miłoszem Ziemiańskim (3,5pkt). Trzecie miejsce w klasyfikacji kobiet zajęła Milena Magnucka (4,5pkt)