nowe-logo-ostrow

Osiągnięcia

Opublikowano: 09 maj 2014

Szachowe osiągnięcia

Medale zawodników Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego w imprezach z cyklu Mistrzostw Polski:

Mistrzostwa Polski Pracowników
Samorządowych i Radnych

Złoty medal - Zbigniew Jaśnikowski, Turek 2007

Mistrzostwa Polski Nauczycieli

Brązowy medal - Oskar Włodarczyk, Kraków 2008

Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych
Srebrny medal - Milena Magnucka, drużyna AE w Poznaniu,
Wrocław 2007
Brązowy medal - Paweł Dudziński, II szachownica UAM Poznań,
Wrocław 2005

 

DMP I Liga Seniorów - medale indywidualne
na szachownicach
Złoty medal - Józef Litwin, IV szachownica, Jarnołtówek 2005
Złoty medal - Paweł Dudziński, V szachownica, Ustroń Zdrój 2008
Brązowy medal - Piotr Dudziński, IV szachownica, Chotowa 2007
Brązowy medal - Zbigniew Jaśnikowski, I szachownica, Jarnołtówek 2005
Brązowy medal - Oskar Włodarczyk, III szachownica, Ustroń Zdrój 2008
Brązowy medal - Piotr Dudziński, III szachownica, Ustroń Zdrój 2008

 

Mistrzostwa Polski Juniorów
Brązowy medal - Milena Magnucka, kat. do lat 14, Łężeczki 1998, reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata w Oropesa del Mar 1998 i w meczu Polska - Litwa, Radviliskis 1998
Brązowy medal - Milena Magnucka, kat. do lat 12, P'30, Spała 1996
Brązowy medal - Milena Magnucka, kat. do lat 12, P'30, Biała 1997

Sprawozdanie z osiągnięć sportowych Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego w roku kalendarzowym 2007

OSIĄGNIĘCIA SENIORÓW W 2007 ROKU:

Największym osiągnięciem sportowym seniorów w 2007 roku było zajęcie V miejsca przez drużynę Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego na I Lidze - Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów (Chotowa,
2-11 wrzesień).
Przed turniejem OTSz Ostrów Wlkp. był w stawce dziesięciu I - ligowców jednym
z głównych kandydatów do spadku, gdyż średni ranking pierwszego składu lokował klub na przedostatniej pozycji
(w myśl regulaminu do niższej klasy rozgrywkowej spadały trzy ostatnie drużyny). Pomimo tego, drużynie udało się pokonać kilku wyżej notowanych rywali, w tym między innymi drużynę Odrodzenia Kożuchów z aktualnym Mistrzem Polski i wicemistrzem Europy arcymistrzem Tomaszem Markowskim, oraz byłym reprezentantem Białorusi arcymistrzem Jurijem Zezulkinem w składzie.
OTSz miał o tyle utrudnione zadanie, że nie dysponował zawodnikiem rezerwowym na szachownicy męskiej. Trzeba zwrócić uwagę również na fakt, iż z wyjątkiem grającego na pierwszej desce mistrza międzynarodowego Piotra Staniszewskiego, mieszkającego w Warszawie, pozostali gracze to mieszkańcy Ostrowa, lub pracujący w Ostrowie (Oskar Włodarczyk), co również jest ewenementem. Większość drużyn bowiem posiłkowała się zawodnikami
z zagranicy, nie mówiąc już o tych z innych miast niż to, w którym mieści się siedziba danego klubu. Był to chyba zarazem najsilniejszy turniej w historii I Ligi, gdyż grało na nim kilku reprezentantów Polski, medalistów mistrzostw Europy Seniorów, a także Mistrzostw Świata Juniorów, jak arcymistrzowie Radosław Wojtaszek, Paweł Czarnota, wspomniany już Tomasz Markowski, czy Jolanta Zawadzka - mistrzyni świata juniorek do lat 18 i wicemistrzyni świata do lat 20.
Po zaciętych bojach OTSz już na rundę przed końcem turnieju zapewnił sobie utrzymanie
w tej doborowej stawce. Był to trzeci start drużyny na I Lidze. W roku 2005, tuż po awansie z II Ligi, OTSz zajął również V miejsce, a przed rokiem VII - ostatnie gwarantujące utrzymanie.
Szczegółowe wyniki i zdjęcia z imprezy dostępne są na stronie internetowej: http://www.1liga.siwik.pl/

Poniżej przedstawiony został skład drużyny oraz dorobek punktowy poszczególnych zawodników:

1. mm Piotr Staniszewski - 3,5 pkt. z 9 partii
2. mm Zbigniew Jaśnikowski - 4,5 pkt.
3. Oskar Włodarczyk - 4,5 pkt.
4. Piotr Dudziński - 6 pkt.
5. Paweł Dudziński - 5 pkt.
6. Milena Magnucka - 3 pkt. (8)
rez. Arleta Magnucka 0 pkt. (1)

Jeżeli chodzi o osiągnięcia indywidualne zawodników OTSz-u w kategorii seniorów w 2007 roku, to warto wymienić zdobycie 1 miejsca w Mistrzostwach Polski Pracowników Samorządowych i Radnych przez mistrza międzynarodowego Zbigniewa Jaśnikowskiego (listopad, Turek). 3 miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Szachowym (Chojnice, lipiec) zajął Oskar Włodarczyk, który zwyciężył także w Ogólnopolskich turniejach w Przesiece (sierpień) i w Odolanowie (lipiec). Tuż za nim uplasował się wtedy Paweł Dudziński, który również zajął
I miejsce w Otwartych Mistrzostwach Powiatu Jarocińskiego (wrzesień). Z kolei turniej z okazji święta 3 maja
w Kaliszu wygrał mistrz Ostrowa Wielkopolskiego Piotr Dudziński.

OSIĄGNIĘCIA JUNIORÓW w 2007 roku:

Układając poniższe zestawienie dotyczące osiągnięć juniorów kierowano się następującym kluczem;
Zdobycie miejsca w pierwszej:

"15" w rozgrywkach z cyklu Mistrzostw Polski Juniorów;
"10" w Turniejach Międzynarodowych;
"6" w Mistrzostwach Wojewódzkich i Międzywojewódzkich;
"4" w Mistrzostwach Rejonu;
"3" w Turniejach Ogólnopolskich;
"1" w Mistrzostwach Ostrowa Wielkopolskiego.

Chmielarz Maciej - kategoria wiekowa do lat 10

- 1 miejsce w III Małej Olimpiadzie Szachowej - w kategorii do 18 lat (Konin, październik)
- 1 miejsce w I Otwartych Mistrzostwach Poznania juniorów w szachach szybkich (Poznań, listopad/grudzień)
- 1 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju juniorów w szachach szybkich (Kalisz, grudzień)
- 5 miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Talentów (Chrzanów, wrzesień)
- 2 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach klasycznych (Żerków, czerwiec)
- 4 miejsce w Mistrzostwach Międzywojewódzkich - awans do finału MP juniorów 2008 (Koszalin, wrzesień)
- 13 miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów P'30 (Koszalin, 1-4 sierpień)
- 15 miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów P'15 (Koszalin, 1-4 sierpień)
- 4 miejsce w I Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików (Koszalin, 5-9 sierpień)
- 1 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)
- 1 miejsce w Mistrzostwach Ostrowa Szkół Podstawowych (listopad)
- 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Feryjnym (Kalisz)
- 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej (Ostrów Wlkp. lipiec)

Marciniak Michał - kategoria wiekowa do lat 8

- 8 miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów P'30 (Koszalin, 1-4 sierpień)
- 8 miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów P'15 (Koszalin, 1-4 sierpień)
- 4 miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Talentów (Chrzanów, wrzesień)
- 1 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)
- 2 miejsce w X Ogólnopolskim Turnieju Szachowym "Calisia" (Kalisz, czerwiec)
- 3 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju juniorów w szachach szybkich (Kalisz, grudzień)
- 3 miejsce w XV Ogólnopolskim turnieju szachowym (Kalisz, marzec/kwiecień)
- 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej (Ostrów Wlkp. lipiec)

Niezgódka Adam - kategoria wiekowa do lat 8

- 10 miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów P'15 (Koszalin, 1-4 sierpień)
- 13 miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów P'5 (Koszalin, 1-4 sierpień)
- 5 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach błyskawicznych do lat 10 (Gniezno, wrzesień)
- 9 miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Talentów (Chrzanów, wrzesień)
- 3 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej (Ostrów Wlkp. lipiec)

Michalski Filip - kategoria wiekowa do lat 8

- 12 miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów P'5 (Koszalin, 1-4 sierpień)
- 1 miejsce w Mistrzostwach Ostrowa Wielkopolskiego Juniorów (marzec)
- 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju juniorów w szachach szybkich (Kalisz, grudzień)
- 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Feryjnym (Kalisz)
- 4 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)

Jaśnikowska Małgorzata - kategoria wiekowa do lat 14


- 1 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach klasycznych (Żerków, czerwiec)
- 2 miejsce w Mistrzostwach Międzywojewódzkich - awans do finału OOM 2008 (Koszalin, wrzesień)
- 4 miejsce w Wielkopolskich Igrzyskach Młodzieży - Gimnazjada 2007/2008 (Poznań, grudzień)
- 4 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach szybkich P'15 (Kostrzyn, październik)
- 1 miejsce w Mistrzostwach Ostrowa Wlkp. w kategorii kobiet (marzec)
- 1 miejsce w Mistrzostwach Ostrowa Szkół Gimnazjalnych (listopad)
- 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej (Ostrów Wlkp. lipiec)

Pera Adam - kategoria wiekowa do lat 14

- 4 miejsce w Mistrzostwach Międzywojewódzkich - awans do finału MP juniorów 2008 (Koszalin, wrzesień)
- 3 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach szybkich P'15 (Kostrzyn, październik)
- 5 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach błyskawicznych (Gniezno, wrzesień)
- 1 miejsce w I Otwartych Mistrzostwach Poznania juniorów w szachach szybkich (Poznań, listopad/grudzień)
- 2 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)
- 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju juniorów w szachach szybkich (Kalisz, grudzień)
- 2 miejsce w X Ogólnopolskim Turnieju Szachowym "Calisia" (Kalisz, czerwiec)
- 1 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej (Ostrów Wlkp. lipiec)

Zimny Piotr - kategoria wiekowa do lat 14

- 1 miejsce w Wielkopolskich Igrzyskach Młodzieży - Gimnazjada 2007/2008 (Poznań, grudzień)
- 1 miejsce w Mistrzostwach Ostrowa Szkół Gimnazjalnych (listopad)
- 4 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach szybkich P'15 (Kostrzyn, październik)
- 6 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach klasycznych (Żerków, czerwiec)
- 6 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach błyskawicznych (Gniezno, wrzesień)
- 2 miejsce w I Otwartych Mistrzostwach Poznania juniorów w szachach szybkich (Poznań, listopad/grudzień)
- 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Feryjnym (Kalisz)
- 3 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej (Ostrów Wlkp. lipiec)

Jaśnikowska Daria - kategoria wiekowa do lat 16

- 1 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)
- 6 miejsce w Mistrzostwach Międzywojewódzkich (Koszalin, wrzesień)
- 6 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach szybkich P'15 (Kostrzyn, październik)

Kopacka Natalia - kategoria wiekowa do lat 10

- 1 miejsce w Mistrzostwach Ostrowa Szkół Podstawowych (listopad)
- 2 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)
- 5 miejsce w I Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików (Koszalin, sierpień)
- 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Feryjnym (Kalisz)

Malak Marcin - kategoria wiekowa do lat 12

- 2 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)
- 4 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w szachach klasycznych (Żerków, czerwiec)

Michalak Augustyn - kategoria wiekowa do lat 10

- 1 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Feryjnym (Kalisz)
- 3 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)
- 3 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej (Ostrów Wlkp. lipiec)

Piaskowska Kornelia - kategoria wiekowa do lat 10

- 3 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)
- 3 miejsce w XV Ogólnopolskim turnieju szachowym (Kalisz, marzec/kwiecień)

Szkudlarek Jędrzej - kategoria wiekowa do lat 14

- 4 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)

Trzmiel Bartosz - kategoria wiekowa do lat 12

- 4 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)

Domagała Katarzyna - kategoria wiekowa do lat 8

- 4 miejsce w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego (Kalisz, kwiecień)
- 3 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej (Ostrów Wlkp. lipiec)

Dudzińska Paulina - kategoria wiekowa do lat 12

- 1 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej (Ostrów Wlkp. lipiec)
- 1 miejsce w Mistrzostwach Ostrowa Wielkopolskiego Juniorów (marzec)

Kopacka Agnieszka - kategoria wiekowa do lat 7

- 1 miejsce w Mistrzostwach Ostrowa Wielkopolskiego Przedszkolaków (marzec)

Biela Wojciech - kategoria wiekowa do lat 18

- 2 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej (Ostrów Wlkp. lipiec)

Podhajski Tomasz - kategoria wiekowa do lat 8

- 3 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Feryjnym (Kalisz)

Czajka Tomasz - kategoria wiekowa do lat 18

- 3 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Feryjnym (Kalisz)

Wyższe kategorie w roku 2007 uzyskali: Adam Pera z III na II+, Piotr Zimny z b. k. na II, Maciej Chmielarz z III na II, Filip Michalski z b. k. na III, Michał Marciniak z V na III, Adam Niezgódka z b. k. na IV, Bartosz Trzmiel z b. k. na IV, Tomasz Czajka z b. k. na IV, Tomasz Podhajski z b. k. na V, Iwo Duczyc z b. k. na V, Kornelia Piaskowska z b. k. na IV i Natalia Kopacka z b. k. na IV.

Turnieje organizowane i współorganizowane przez Ostrowskie Towarzystwo Szachowe w roku 2007:

- Mistrzostwa Ostrowa Seniorów - marzec
- Mistrzostwa Ostrowa Juniorów - marzec
- Mistrzostwa Ostrowa Przedszkolaków - marzec
- Memoriał Stanisława Schultza w szachach błyskawicznych - lipiec
- Cykl 4 Turniejów dla dzieci o "Grand Prix" Biblioteki Publicznej - lipiec
- Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego Szkół Podstawowych - listopad
- Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego Szkół Gimnazjalnych - listopad
- Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego Szkół Średnich - listopad